Redakční tým

Šéfredaktor

doc. Petra Mandysová, MSN, Ph.D.
Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice
Kontakt: petra.mandysova@upce.cz
 
 

Zástupci šéfredaktora

RNDr. Karel Hrach, Ph.D., Katedra specifických zdravotnických disciplín, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

doc. Mgr. Martina Tomagová, PhD., Ústav ošetrovateľstva, Jesseniova Lekárska fakulta v Martine, Univerzita Komenského v Bratislave, Slovensko

 

Administrativní podpora

Mgr. Kristýna Ferjenčíková
Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice

Kontakt: kristyna.ferjencikova@upce.cz

 

Redakční rada

Beata Babiarczyk, Ph.D., HSD, RN, Faculty of Health Sciences, University of Bielsko-Biała, Polsko

doc. Mgr. Ivana Bóriková, PhD., Ústav ošetrovateľstva, Jesseniova LF UK v Martine, UK v Bratislave, Slovensko

Mgr. Eva Hlaváčková, PhD., Katedra klinických oborů, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita Pardubice

doc. Ing. Jana Holá, PhD., Katedra klinických oborů, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita Pardubice

RNDr. Karel Hrach, Ph.D., Katedra porodní asistence a specifických disciplín, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Mgr. Radka Kurucová, Ph.D., Ústav ošetrovateľstva, Jesseniova Lekárska fakulta v Martine, Univerzita Komenského v Bratislave, Slovensko

Assist. Prof. Sotirios Plakas, PhD, Nursing Department, University of West Attica, Řecko

prof. Ing. Aleš Richter, CSc., Fakulta zdravotnických studií, Technická univerzita v Liberci

Dr.in rer.cur. Daniela Schoberer, MSc, BSc, Institut für Pflegewissenschaft, Medizinische Universität Graz, Rakousko

doc. RNDr. ThLic. Karel Sládek, Ph.D., MBA, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita Pardubice,

doc. PhDr. Andrea Sollárová, PhD., Katedra ošetrovateľstva, Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Slovensko

doc. PhDr. Mária Sováriová Soósová, PhD., Ústav ošetrovateľstva, Lekárska fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Slovensko

Mgr. Lenka  Štureková, Ph.D., Ústav ošetřovatelství, Fakulta zdravotnických věd, Univerzita Palackého v Olomouci

Mgr. Jana Škvrňáková, Ph.D., Katedra ošetřovatelství, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita Pardubice

doc. Mgr. Martina Tomagová, PhD., Ústav ošetrovateľstva, Jesseniova Lekárska fakulta v Martine, Univerzita Komenského v Bratislave, Slovensko

Izabella Uchmanowicz, RN, PhD, Professor, FESC, Wroclaw Medical University, Faculty of Health Sciences, Department of Clinical Nursing, Polsko

doc. PhDr. Mgr. Michal Vostrý, Ph.D., Výzkumné centrum FZS, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

doc. MUDr. Jiří Votava, CSc., Katedra ergoterapie, Fakulta zdravotnických studií, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

prof. Mgr. Katarína Žiaková, PhD., Ústav ošetrovateľstva, Jesseniova Lekárska fakulta v Martine, Univerzita Komenského v Bratislave, Slovensko

Role redakční rady ve spolupráci s šéfredaktorem a dalšími členy redakčního týmu (např. odborní redaktoři / administrativní pracovníci) je klíčová pro zajištění kvality, integrity a etického publikování v časopise Health & Caring. Časopis se řídí doporučeními COPE (Committee on Publication Ethics) a ICMJE (International Committee of Medical Journal Editors).

Hlavní odpovědnosti a role redakční rady a redakčního týmu:

Dodržování publikační etiky a osvědčených postupů:

Redakční tým musí dodržovat doporučení COPE, stejně jako autoři a recenzenti.

Při zveřejňování oprav nebo rozhodování o stažení článku se redakční tým řídí zásadami COPE a ICMJE. Podrobnosti jsou uvedeny v pokynech pro autory. Stažené články zůstávají veřejně přístupné a musí být jasně označeny.

Řízení recenzního procesu:

Redakční rada/redakční tým odpovídá za to, že existují účinné systémy pro výběr vhodných recenzentů. Recenzenti navrhovaní autory nejsou přípustní. Recenzenti jsou odborníci ve svých oborech a mají publikace v recenzovaných časopisech, ideálně s publikacemi v databázích SCOPUS nebo Web of Science.

Šéfredaktor vybírá recenzenty s případnými konzultacemi s odbornými redaktory.

Časopis Health & Caring využívá anonymní recenzní řízení (tzv. dvojitě zaslepené). Rukopisy (hlavní text) jsou podávány bez jmen autorů a spoluautorů, aby byla zajištěna anonymita.

Každý článek nejprve prochází úvodním hodnocením šéfredaktora a odborných redaktorů, kteří zjišťují, zda článek odpovídá zaměření časopisu a splňuje minimální kvalitativní požadavky. O dalším postupu (zamítnutí nebo zahájení recenze) se rozhoduje hlasováním. Pokud rukopis úvodním hodnocením projde, následuje recenze dvěma nezávislými odborníky, kteří nejsou s autory osobně ani profesně spojeni a nejsou z téhož pracoviště.

Redakční tým zajišťuje, že recenzenti mají přístup ke všem materiálům potřebným k hodnocení rukopisu.

V případě protichůdných stanovisek dvou recenzentů šéfredaktor po konzultaci s odbornými redaktory požádá třetího recenzenta, nebo se závěr učiní diskusí zakončenou hlasováním.

Redakce poskytuje autorům zpětnou vazbu ohledně rozhodnutí o rukopisu (Publikováno bez úprav, Publikováno po drobných úpravách, Návrh na zásadní úpravy s možností nové recenze, Zamítnuto).

Recenzenti jsou informováni o konečném rozhodnutí o přijetí či odmítnutí článku a jejich přínos je oceněn.

Rozhodování o publikaci:

Redakce a redakční rada zvažují k publikaci pouze originální rukopisy, které dosud nebyly publikovány a nejsou posuzovány jiným redakčním týmem.

Za výběr obsahu časopisu odpovídá šéfredaktor.

Rozhodování se zakládá na relevanci pro Health & Caring, originalitě, kvalitě a přínosu. Komerční zájmy, osobní vztahy, agenda nebo nepříznivé či kontroverzní závěry nemají na rozhodnutí vliv.

Editoři nebudou odmítat studie jen proto, že jejich výsledky nejsou statisticky významné nebo jsou neprůkazné.

Editoři mohou článek odmítnout kdykoli před publikací, i po jeho přijetí, pokud vyvstanou pochybnosti o integritě práce.

Transparentnost a střet zájmů:

Všichni účastníci publikačního procesu – nejen autoři, ale i recenzenti, editoři a členové redakční rady – musí zvážit a zveřejnit své vztahy a činnosti, které by mohly představovat střet zájmů.

Editoři, kteří činí konečná rozhodnutí, se zdrží rozhodování o rukopisech, u kterých existuje střet zájmů.

Současná / duplicitní publikace a preprinty:

Editoři přijímají pouze originální rukopisy, které dosud nebyly publikovány a nejsou hodnoceny jinde.

Pokud je článek podobný dřívější publikaci nebo jinému rukopisu v recenzním řízení, autoři to musí uvést v průvodním dopise a poskytnout příslušné materiály. Článek musí odkázat na související publikace a popsat vztah mezi nimi.

Editoři mohou přijmout rukopisy, které byly dříve zveřejněny jako preprint. Preprint se nepovažuje za předchozí publikaci. Musí však být uveden v průvodním dopise spolu s odkazem. Po přijetí článku musí autoři aktualizovat záznam na preprintovém serveru a odkázat na finální publikaci. PDF finální verze nebo meziverze článku nesmí být na preprintový server nahrány.

Použití umělé inteligence (AI):

Při podání rukopisu musí autoři zveřejnit, zda při přípravě využili nástroje AI.

Pokud ano, musí popsat, jakým způsobem byla AI použita (např. v části metodiky nebo v poděkování za pomoc při psaní).

Chatboti (např. ChatGPT) nemohou být uvedeni jako autoři, protože nenesou odpovědnost za přesnost, integritu a originalitu textu – což je pro autorství nezbytné. Odpovědnost vždy nese člověk.

Editoři a recenzenti musí být opatrní při využití AI, protože to může ohrozit důvěrnost. Recenzenti si musí vyžádat povolení od redakce, pokud chtějí AI využít – to může být odmítnuto. AI nesmí být hlavním zdrojem informací v článku.

Etika výzkumu a informovaný souhlas:

Při výzkumu s pacienty musí být uvedeno schválení etickou komisí (včetně registračního čísla) nebo prohlášení o souladu s Helsinskou deklarací.

Pacienti musí zůstat zcela anonymní – fotografie nesmí obsahovat žádné osobní údaje, oči musí být zakryty (v souladu s GDPR).

Pokud jsou zveřejňována identifikovatelná data nebo fotografie, je třeba získat informovaný souhlas. Pacient musí mít možnost vidět rukopis před zveřejněním. Tato skutečnost se uvádí v publikovaném článku.

Řešení odvolání a stížností:

Odvolání proti rozhodnutí musí být podáno do 31 dnů od oznámení. Odvolání se podává formou dopisu šéfredaktorovi, který jej posoudí spolu s vedením časopisu.

Stížnosti se podávají písemně šéfredaktorovi. Vedení časopisu je přezkoumá a poskytne zpětnou vazbu.

Důvěrnost:

Rukopisy jsou důvěrným majetkem autorů. Editoři nesmí sdílet informace o rukopisech mimo autory a recenzenty.

Recenzentské komentáře nejsou zveřejňovány bez souhlasu recenzenta a autora.

V případě právního řízení budou editoři chránit důvěrnost autorů i recenzentů. Výjimkou je situace, kdy je podezření na podvod – v takovém případě budou autoři nebo recenzenti informováni.

Transparentnost poplatků:

Health & Caring je otevřený přístupový časopis. Publikace je zcela zdarma. Veškerý obsah je uživatelům volně přístupný.

Redakční nezávislost:

Editoři činí rozhodnutí výhradně na základě odborné hodnoty a přínosu pro čtenáře, nikoli podle komerčních zájmů.

Redakční rada má být nezávislá a různorodá, aby mohl být dosažen a udržen editorský standard.

Toto jsou hlavní aspekty role redakční rady a redakčního týmu časopisu Health & Caring, vycházející z požadavků časopisu a doporučení ICMJE.