Etika publikování

Časopis vychází z doporučení COPE (Committee on Publication Ethics), která musí dodržovat redakce, autoři i recenzenti.

Plagiátorství

Plagiátorství – tedy čin, kdy je práce nebo myšlenka jiné osoby vydávána za vlastní, a to s jejím souhlasem nebo bez něj – je v jakékoli formě přísně zakázáno.

Autoři jsou povinni předložit podepsané prohlášení, že jejich rukopis je originální, dosud nebyl publikován, neporušuje autorská práva žádné třetí strany a není současně posuzován kdekoli jinde, a to ani částečně.

Všechny zaslané rukopisy procházejí kontrolou podobnosti prostřednictvím softwaru pro detekci plagiátorství Similarity Check. Pokud je v jakékoli fázi odevzdání nebo recenzního řízení zjištěn závažný důkaz o plagiátorství, bude rukopis okamžitě zamítnut. V případech, kdy je plagiátorství odhaleno až po publikaci, podnikne redakční tým příslušné kroky v souladu s postupy a pokyny COPE (Committee on Publication Ethics).

Souběžné publikace (multiple publications)

Redakční rada posuzuje a bere v úvahu ke zveřejnění originální rukopisy, které dosud nebyly publikovány a jejichž zveřejnění není zvažováno žádnou jinou redakcí. V článku je uveden odkaz na případné další publikované výstupy nebo výstupy v tisku vycházející ze stejného výzkumu jako jsou data v tomto článku, přičemž je vysvětlen vztah mezi tímto článkem a dalšími publikacemi. Tyto další příbuzné publikace autoři předloží redakci společně s rukopisem.

Umělá inteligence (AI)

Časopis se řídí doporučeními ICMJE týkajícími se používání umělé inteligence (AI). Podrobnosti jsou uvedeny v příslušných sekcích určených pro autory, redaktory a recenzenty.

Změny v autorství

Před zveřejněním lze požádat o změnu v pořadí autorů či o změnu korespondenčního autora, a to zasláním požadavku šéfredaktorovi. V požadavku musí být uvedeno odůvodnění této změny a písemné potvrzení od všech spoluautorů (e-mailem nebo dopisem), že s touto změnou souhlasí.

Odvolání, stížnosti, opravy

Jakékoli odvolání proti rozhodnutí o rukopisu musí být podáno do 31 dnů od oznámení rozhodnutí. Odvolání by mělo mít formu dopisu adresovaného šéfredaktorovi a zaslaného do redakce časopisu. Dopis by měl obsahovat jasné a výstižné důvody pro odvolání, včetně konkrétních bodů nesouhlasu s rozhodnutím. Odvolání poté posoudí řídící tým časopisu v čele s šéfredaktorem.

Stížnosti je nutné předložit písemně šéfredaktorovi časopisu. Stížnost bude prošetřena řídícím týmem v čele se šéfredaktorem a původci stížnosti bude poskytnuta zpětná vazba.

Pokud jsou v článku zjištěny chyby, autoři zašlou šéfredaktorovi dopis se žádostí o zveřejnění opravy ve formě errata. Při zveřejňování opravy se redakce řídí Principy ICMJE (International Committee of Medical Journal Editors).

Opravy a stažení článků

Stažení článku slouží jako formální mechanismus k opravě vědeckého záznamu a k upozornění čtenářů na to, že publikovaný článek obsahuje závažné chyby nebo nedostatky, které činí jeho zjištění a závěry nedůvěryhodnými.

Pokud se problém týká pouze menší části článku, bude vydána oprava. V případě závažných nebo rozsáhlých pochybení však bude článek stažen. Důvody pro stažení mohou zahrnovat mimo jiné:

  • Závažné chyby v datech, analýze nebo interpretaci

  • Vymyšlení nebo falšování dat či obsahu

  • Plagiátorství

  • Neoprávněné použití materiálů chráněných autorským právem nebo jiného chráněného obsahu

  • Právní problémy, například porušení autorských práv

  • Neetické výzkumné praktiky

  • Manipulace nebo narušení procesu recenzního řízení

  • Zamlčení významných střetů zájmů